علت بیماری های مادرزادی

علت بیماری های مادرزادی

ناهنجاری های مادرزادی معمولا به علت نقص هایی در دوران بارداری و ژنتیک می باشد، بنابراین عومل ژنتیکی و محیطی یا هر دو، در این ناهنجاری ها دخیل هستند.

علل ژنتیکی یا ارثی بیماری های مادرزادی

 • نقص های کروموزومی : کروموزوم کم یا زیاد بوده و یا در ساختار کروموزوم مشکلی وجود دارد. که منجربه ناهنجاری مادرزادی مانند: سندرم داون می شود. که کرموزوم اضافی در فرد وجود دارد.
 • نقص در یک ژن یا جهش در یک ژن : ممکن است یک ژن معیوب در یکی از والدین باشد، و در این جا اگر بیماری و ژن منتقل شود، وراثت غالب بوده است.
 • وراثت گریزی زمانی که هیچ کدام یک از والدین ژن معیوب را نداشته باشند، بیماری هایی مانند فیبروز کیستیک
 • علت های زیست محیطی نیز وجود دارد مانند: مصرف دارو الکل توسط مادر که نوزاد را ممکن است درگیر یک بیماری مادرزادی کند.
 • نقص هایی نیز ناشی از چند فاکتور هستند، عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی: برای مثال فرد یک ژن دارد که حساسیت به عوامل محیطی را در وی افزایش می دهد و می گویند فرد به صورت ژنتیکی مستعد است اما اگر در محیط قرار نگیرد اتفاقی نخواهد افتاد.
 • و…
علت-بیماری-مادرزادی

علت-بیماری-مادرزادی

جلوگیری از بیماری های مادرزادی

روش های بسیاری وجود دارد که می توان از ابتلا به اینگونه بیماری ها و ناهنجاری ها جلوگیری کرد.

اقداماتی که باید در زمان ازدواج (مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج)، قبل از بارداری( مشاوره ژنتیک قبل از بارداری ) ، درحین بارداری و پس از تولد فرزند (آزمایشگاه ژنتیک) انجام داد.

عوامل محیطی موثر بر ناهنجاری های مادرزادی

مواردی که مادر می تواند با رعایت آن ها به سلامت کودک خود کمک کند مانند:

 • سیار نکشیدن ، نوزادان متولد شده از مادران سیگاری، اغلب دارای وزن کم هستند، به علت آن که جنین درمعرض دود و دیگر عوارض آن بوده است.
 • مصرف غذای سالم ، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و مواد مغزی در دوران بارداری برای سلامت جنین و مادر بسیار موثر و مهم است.
 • حفظ وزن مناسب در مادران، مادر باید از کمبود وزن شدید و یا از افزایش وزن جلوگیری کند. زیرا ممکن است دیابت، فشار خون بالا و.. در آن ها، به کودک آسیب جدی وارد کند.
 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفت کش، مواد سمی، دخانیات و…
 • موقعیت و شرایط خانم باردار نیز بسیار موثر است. هرچه، دوران بارداری آرام تر و بدون تنش داشته باشید ، این موارد را کمتر به فرزند خود منتقل خواهید کرد.( مانند ناهنجاری های رفتاری و اجتماعی در کودک)
 • پزشک به طور کلی توصیه هایی به خانم های باردار می کند و یا مصرف برخی از مواد غذایی را نیز منع می کند.( برای مثال بعضی از مواد غذایی را منع می کند تا جنین دچار عفونت نشود.)

مرکز ژنتیک پزشکی و تشخیص مولکولی ژن و سل یکی از مجهز ترین آزمایشگاه ها واقع در شهرک غرب است و شما عزیزان می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

شماره تماس آزمایشگاه ژنتیک ژن و سل :۸۸۶۹۶۹۵۱ – ۸۸۵۶۳۰۴۷

info@geneocell.com

صفحه اینستاگرام

بعضی ازافراد به علت آن که نقایض ژنتیکی و یا مادرزادی در اطرافیان دارند، ازدواج فامیلی داشته اند و یا به هر علت دیگری احتمال ایجاد ناهنجاری مادرزادی، در فرزند خود را بیشتراز دیگران می بینند، باید تحت نظارت کامل پزشک باشند. برای مثال دارو و یا نکاتی در بارداری توسط پزشک توصیه می شود که نقص مربوطه کنترل شده و یا به فرزند انتقال پیدا نمی کند .

مقالات مرتبط:

سیستم ایمنی در سقط جنین

ناباروری و سقط مکرر

پاسخ

5 + شش =