تاثیر دود سیگار بر سلامت جنین

تاثیرات مصرف سیگار علاوه بر خود فرد مصرف کننده بر روی اطرافیان نیز نقش به سزایی دارد ، به طوری که قرار گرفتن در مقابل دود سیگار برای مادران باردار نیز ممنوع می باشد . افرادی که خود مصرف کننده سیگار هستند و یا در معرض دود آن قرار میگیرند باید بدانند که مضرات مصرف آن بسیار شدید و جبران نا پذیر است .

تاثیر سیگار کشیدن پدر

در چین اعلام کردند پدران سیگاری، کودکان خود را در خطر ابتلا به نقایص مادرزادی قلبی قرار می دهند. دکتر جیابی کین Dr Jiabi Qin و همکارانش در دانشگاه زیانگیا در شهر چانگشا Changsha در چین اعلام کردند پدران سیگاری، باید فوری سیگار را ترک کنند زیرا اگر همسر باردار آنها در معرض دود سیگار پدر قرار گیرند به عنوان سیگاری دست دوم secondhand smoke، خطر ابتلا به نقایص مادرزادی را در جنین افزایش می دهند. خطر سیگار کشیدن پدران برای جنین، حتی از خطر سیگار کشیدن مادران باردار برای جنین نیز فراتر است! نقایص مادرزادی قلبی، علت اصلی به دنیا آمدن نوزادان مرده است و از هر یک هزار تولد، در هشت مورد مشاهده می شود. با اینکه با ابداع روش های جدید جراحی، خطرات کمتری این کودکان را تهدید می کند ولی این بیماری ها در طول عمر، با فرد همراه خواهند بود و او را آزار خواهند داد. سیگار برای جنین سرطان زا است؛ یعنی در طول رشد و نمو جنین، نقایص مادرزادی را در او سبب می شود. این نخستین مطالعه از نوع فراتحلیلی meta-analysis برای بررسی رابطه بین سیگار کشیدن پدران و نقایص قلبی مادرزادی در جنین است و مطالعات پیشین بر روی مادران سیگاری انجام گرفته بود.


بر اساس مطالعه دانشمندان چینی که در شماره اخیر نشریه انجمن متخصصان قلب اروپا ESC منتشر شد تعداد ۱۲۵ مورد مطالعه که بر روی ۱۳۷ هزار و ۵۷۴ کودک مبتلا به نقایص مادرزادی قلبی و هشت میلیون و هشتصد هزار پدر و مادر انجام گرفته است مورد بررسی دوباره قرار گرفت. در این مطالعه مشخص شد سیگار کشیدن پدران خطر ابتلا به نقایص قلبی را در نوزاد تا ۷۴ درصد، سیگار کشیدن دست دوم مادر باردار، این خطر را تا ۱۲۴ درصد و سیگار کشیدن مادران باردار، این خطر را ۲۵ درصد در مقایسه با مادران و پدران غیر سیگاری، افزایش می دهد.
در این بررسی مشخص شد قرار گرفتن مادران باردار در برابر سیگار دیگران (مادران باردار سیگاری دست دوم) در تمام طول دوران بارداری، خطرناک است. همچنین در این بررسی مشخص شد زنانی که پیش از بارداری، سیگار را ترک می کنند نوزاد خود را از ابتلا به نقص قلبی مادرزادی مرتبط با سیگار نجات می دهند. به گزارش پایگاه خبری یورک الرت در اینترنت، چهار هزار ماده سمی تنها در یک نخ سیگار وجود دارد که علاوه بر بیماری‌های جسمی، اعصاب و روان را هدف قرار می‌دهد. کارشناسان اعلام کرده اند که بیش از چهار هزار ماده سمی شیمیایی در یک نخ سیگار وجود دارد که می تواند اثر بسیار مضر و مرگ بار بر مغز انسان بگذارد.

تاثیر دود سیگار بر جنین
مضر ترین دود در دوران بارداری؛ دود سیگار

عوارض و بیماری ها براثر سیگار


از سال‌ها پیش نقش منفی سیگار بر سلامت بدن از جمله بروز مشکلات قلبی عروقی، انواع سرطان ها، پوسیدگی دندان ها، آب مروارید، ناباروری، سقط جنینی و بسیاری دیگر از بیماری ها شناخته شده است اما تحقیقات جدید نشان داده است که سیگار علاوه بر مشکلات جسمی باعث مشکلات اعصاب و روان نیز می شود. کارشناسان در تحقیقات خود دریافتند در سیگار مواد سمی مثل دی اکسید کربن، نیکوتین، آرسنیک، آمونیاک و اتانول وجود دارد که هر یک موادی سمی و بسیار خطرناک برای بدن انسان هستند و می توانند باعث مرگ سلول های مغزی و آسیب به بخش های یادگیری و حافظه مغز شوند.

سیگار خطرناک تر از ایدز


سازمان بهداشت جهانی استعمال سیگار را اولین دلیل مرگ و میر در جهان حتی در رتبه بالاتر از ابتلا به ایدز نام برده است.
کارشناسان دانشگاه Northumbria با بررسی ۲ گروه افراد سیگاری و غیر سیگاری دریافتند که گروه اول توانایی اندکی در به خاطر سپردن کلمات و پردازش اطلاعات دارند.کارشناسان همچنین با تصویربرداری از مغز افراد سیگاری متوجه نازک شدن غیر معمول غشای مغزی شده اند که باعث افت توان ذهنی در آنها حتی در سنین جوانی می شود. پزشکان بر همین اساس به افراد توصیه می کنند برای حفظ سلامت جسم و روح خود از استعمال سیگار خودداری کنند و حتی افراد غیر سیگاری در معرض دود این ماده دخانی قرار نگیرند.

پاسخ

5 × دو =